Jak dbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka?

Drodzy Rodzice,

W trosce o prawidłowy rozwój mowy Waszego dziecka należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• Smoczek to atrybut wieku niemowlęcego; używanie smoczka lub picie napojów lub kaszki przez butelkę ze smoczkiem przez dzieci w wieku przedszkolnym prowadzi do utrwalenia niewłaściwego sposobu połykania tzw. niemowlęcego,  powstawania wad zgryzu, a w przyszłości wad artykulacyjnych.
  • Problemy laryngologiczne: niedrożny nos, nadmiar woskowiny zatykający przewody słuchowe, przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdał) bagatelizowane przez dłuższy czas w konsekwencji prowadzą do nieprawidłowości w rozwoju mowy.
  • Należy dbać o higienę jamy ustnej naszych pociech już od pojawienia się pierwszych ząbków by wyrobić odpowiednie nawyki oraz przeciwdziałać rozwojowi próchnicy i przedwczesnemu wypadaniu zębów mlecznych. Braki w uzębieniu mogą być przyczyną wad związanych z międzyzębową realizacją głosek.
  • Mówmy do dzieci poprawnie dostarczając prawidłowych wzorców wypowiedzi, unikając mowy pieszczotliwej i wyrażeń typu „am” ,”lulu”, „ajti”. W końcu to dzieci powinny uczyć się naśladując dorosłych,  a nie dorośli wzorować się na dzieciach.
  • Spędzając czas z dziećmi podczas zabaw, spacerów, zajęć domowych, a nawet zabiegów pielęgnacyjnych nazywajmy przedmioty i czynności , które wykonujemy wspólnie, by w naturalny sposób nasze dziecko bogaciło swój zasób słów oraz ich rozumienie.
  • Codzienne czytanie („Cała Polska czyta dzieciom”) dostosowane do wieku i możliwości dziecka nie tylko zbliża wzmacniając relację rodzic- dziecko , ale także „zaowocuje” rozwojem uwagi, pamięci, wyobraźni, a w przyszłości obowiązek czytania lektur będzie prawdziwą przyjemnością.
  • Słuchajmy dzieci, postarajmy się znaleźć choć chwilkę w ciągu dnia, by wysłuchać tego co widziało lub przeżyło. Taka chwila wspólnej rozmowy jest bezcenna.

Materiał opracowała:

mgr Małgorzata Janiszewska