Jak nauczyć dziecko ładnie mówić?

Małemu dziecku na początku bardzo trudno jest wymówić wszystkie trudne głoski. Jeśli te kłopoty utrzymują się należy udać się z dzieckiem do logopedy. Nie należy zwlekać z taką wizytą licząc, że dziecko z tego wyrośnie. Jeżeli mamy do czynienia z wadą, może się ona pogłębić i utrwalić, a co za tym idzie niepoprawna wymowa ma negatywny wpływ na rozwój intelektualny, karierę szkolną i poczucie własnej wartości.

Powodem kłopotów w prawidłowym rozwoju mowy dziecka mogą być:

• nieprawidłowa budowa anatomiczna aparatu mowy (np. przerost trzeciego migdałka, wada zgryzu, skrzywienie przegrody nosowej)
  • zaburzenie słuchu fonematycznego – dziecko źle różnicuje dźwięki mowy, które pozornie mają podobne brzmienie (np. p-b)
  • uszkodzenie słuchu - czasem tak małe, że jest niezauważalne dla otoczenia i samego dziecka
  • niewłaściwy tor oddechowy- dziecko wykonuje wdech i wydech przez usta
  • brak uzębienia
  • wady zgryzu
  • nieprawidłowe wzorce mówienia w najbliższym otoczeniu dziecka- np. rodzice mówią do dziecka spieszczając dziecinną mowę

Jest wiele ćwiczeń, które na pewno nie zaszkodzą, a pomogą wzmocnić aparat mowy dziecka:

• wąchanie kwiatków- wdech i wydech powinien trwać tyle samo, dziecko wdycha zapach nosem, a następnie wypuszcza powietrze ustami ułożonymi w kształt dzióbka
  • dmuchanie na płomień  świecy tak by nie zgasł- wydech powinien być długi i spokojny
  • nadmuchiwanie baloników
  • dmuchanie przez słomkę na rozlaną plamę tak by zrobiła się jak największa
  • ziewanie, robienie ryjka, nadymanie policzków, naśladowanie odgłosów zwierząt

Ważne!

Należy zadbać o to, by dziecko było sprawne ruchowo, bo ma to ogromny związek z pokonywaniem trudności podczas wymawiania niektórych głosek.

mgr Małgorzata Janiszewska
nauczyciel dyplomowany