"MOJE WAKACJE" - gr. II "Pszczółki"

W minionym tygodniu przedszkolaki doskonaliły umiejętności swobodnego wypowiadania się m.in. na temat wakacyjnych wycieczek. Dzieci wzbogacały słownictwo, zachęcane były do aktywnego wypoczynku oraz usprawniały motorykę małą.

Uświadomiono dzieciom konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa na wakacjach. Wiedzą, że należy pić dużo wody, osłaniać głowę przed słoneczkiem oraz używać kremu z filtrem, chroniącym przed oparzeniem słonecznym. Utrwaliły numery alarmowe oraz dowiedziały się do kogo mogą się zwrócić w razie niebezpieczeństwa poza rodzicami i opiekunami – kto może im pomóc w niebezpiecznych sytuacjach, np.: ratownik wodny, policjant, strażak, ratownik medyczny, strażnik miejski. "Pszczółki" poznały nową piosenkę pt. "Na wakacje", gdzie rozwijały poczucie rytmu. Wykonały pracę plastyczną pt. "Rybka" w oparciu o metodę Doroty Dziamskiej "Edukacja przez ruch".

Zabawa matematyczna „Wakacyjne skarby” pozwoliła dzieciom ćwiczyć przeliczanie oraz porównywanie kształtu i wielkości. Dzieci słuchały odgłosów poszczególnych miejsc wakacyjnych i róbowały rozpoznać, o jakie miejsce chodzi: morze, łąka, las, jezioro. "Pszczółki wysłuchały wiersza pt. "Muszelki" oraz odpowiadały na pytania: Gdzie można znaleźć muszle? Jakie są muszle? Jaki mają kształt? Jakie mogą mieć kolory? Skąd się biorą muszle na plaży (w morzu)?

Dorota Gellner "Muszelki"
Muszelki są piękne!
Muszelki są różne.
Spiczaste i płaskie,
okrągłe, podłużne,
w kropeczki,
w kreseczki,
tęczowe lub nie –
tu śmieje się jedna,
tam śmieją się dwie!
Ta z czarnym paseczkiem,
ta z kropką świetlistą,
ten, kto je zbudował,
był wielkim artystą!

Kolorowe muszelki wzbudziły duże zainteresowanie dzieci, gdzie próbowały słuchać szumu morza przykładając je do ucha. Wykonały także muszlę z papierowego talerzyka oraz plastelinową perłę. "Pszczółki" wesoło bawiły się na przedszkolnym placu zabaw korystając ze sprzętu terenowego oraz utrwalały zasady bezpiecznej zabawy.