Jak przygotować pociechę do rozłąki

• Poczytajcie razem książeczkę o przedszkolu. Doskonali specjaliści napisali książki o przedszkolu w sposób doskonale przystosowany do sposobu przyswajania przez dziecko wiedzy o świecie. Jeśli przeczytacie dziecku takie publikacje odkryjecie przed nim „nieznany świat”, sprawicie, że oswoi się z przedszkolem, przestanie się bać i z chęcią pójdzie do przedszkola.
  • Warte polecenia są publikacje:

- „O przedszkolu” Czesława Kulisiewicza

- „Witajcie w przedszkolu” Ingrid Keller i Jutty Garbert

- „Poradnik przedszkolaka. Mój pierwszy dzień w przedszkolu” Magdaleny Chrzanowskiej.

• Opowiedzcie dziecku, jak było, kiedy sami byliście przedszkolakami. Przedstawcie przedszkole jako miejsce przyjazne, ciekawe, pełne zabawy. Jeśli dziecko ma świadomość, że rodzice lubili przedszkole, Nie będzie się go obawiało, a wasza postawa wzmocni go, że każdy chce być przedszkolakiem.
  • Odwiedź z dzieckiem przedszkole, do którego będzie uczęszczało. Pobawcie się razem w sali, pokażcie mu pomieszczenia przedszkola, gdy będzie musiał tu zostać sam nie będzie to już nieznane mu miejsce.
  • Pozwólcie wybrać dziecku zabawkę, która razem z nim pójdzie do przedszkola. Niech ma towarzysza, Który będzie go wspierał w nowej rzeczywistości. Da mu to poczucie bezpieczeństwa, będzie kojarzyło się z domem i ułatwi oczekiwanie na rodziców.