Przedszkole Integracyjne w Namysłowie

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa w spokojny umysł”

Dzieci z gr. VI "Pszczółki" w roku szk. 2022/2023 biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa w spokojny umysł” prowadzonym przez Elżbietę Brol.

Celem Projektu jest dostarczenie dzieciom w wieku przedszkolnym oraz ich wychowawcom wiedzy na temat prostych technik Mindfulness oraz narzędzi i inspiracji do rozwijania kompetencji emocjonalnych, a przede wszystkim obserwowania, rozpoznawania, rozumienia, a także akceptowania reakcji emocjonalnych u siebie i u innych.

Jak każdy trening, przygoda z mindfulness wymaga systematyczności i cierpliwości, a staramy się na początku ćwiczyć codziennie przez 3- 5 minut. Rozpoczęliśmy od oddechu. Dzieci poznały już ćwiczenia oddechowe, tj. ręka, rekin, zamek, kumpel na brzuchu, balonowe oddychanie czy tęczowe oddychanie. 

"Oddychanie jest sposobem na zaprzyjaźnienie się z możliwościami naszego serca i umysłu." dr John Kabat-Zinn

Kilkuminutowe skupienie się na oddechu to wcale nie jest chwila bezmyślności (gdy działamy na autopilocie, czasami zachowujemy się nie tak, jak chcemy, atakujemy innych, podnosimy głos, mówimy rzeczy, których potem żałujemy). To raczej zrobienie pauzy (czasami tylko na kilkanaście sekund) i podjęcie świadomej decyzji, jak chcemy się zachować. Tego właśnie warto nauczyć dzieci już w wieku przedszkolnym.

Oddech był wykorzystywany od wieków w wielu kulturach, natomiast w naszych czasach jest doceniany szczególnie przez sportowców, strażaków, żołnierzy, policjantów, pracowników wywiadu i menadżerów.

Oddychać możemy wszędzie i o każdej porze. Wystarczy usiąść, można zamknąć oczy i skupić się na liczeniu oddechów. Niby proste, a jednak...

Wielu z nas oddycha zbyt szybko i zbyt płytko. Wykorzystujemy tylko górną część płuc. Warto starać się, aby oddech był świadomy i głęboki. Największą trudność może sprawiać umysł, który zacznie błądzić. Robi to bez przerwy, przypominając odkręcony kran, z którego płyną myśli. Czy nam się to podoba, czy nie, umysł bez przerwy komentuje rzeczywistość. Akceptuj to i obserwuj myśli, jakby były chmurami na niebie - pojawiają się i znikają.

Zachęcamy do ćwiczeń również w domu razem z dzieckiem :-)