CODE WEEK 2022 - gr. VI "Pszczółki"

W dniu 10 października 2022 r. odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców w ramach 10 jubileuszu Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci Programować", które zostało zgłoszone do udziału w międzynarodowej akcji "CODE WEEK 2022" pod hasłem „Kubki,wieże, latarki - szukamy 10 z Uczymy Dzieci Programować”.

CodeWeek 2022 z Uczymy Dzieci Programować to inicjatywa promująca naukę kodowania... w różnym wieku, w różnych miejscach i na różne sposoby.  Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do nauki programowania zarówno dzieci jak i dorosłych. Kodowanie nie posiada żadnych barier, ani wieku ani języka ani miejsca...można kodować właściwie zawsze, właściwie wszędzie, niezależnie od tego, ile mamy lat i jakie posiadamy umiejętności. Warto to robić, bo kompetencje nabyte w procesie uczenia się kodowania przekładają się na podniesienie jakości życia w różnych jego aspektach.

ZOBACZ: INICJATYWA CODE WEEK 2022

Celem zajęcia było upowszechnienie kodowania, pokazanie, że kodowanie nie jest trudne, a realizacja aktywności związanych z kodowaniem nie wymaga dostępu do sprzętu komputerowego, rozwijanie logicznego, algorytmicznego myślenia, kształtowanie zadaniowego podejścia do stawianych problemów, upowszechnianie europejskiej inicjatywy jaką jest CodeWeek, integracja grupy przedszkolnej oraz wspólna kreatywna zabawa.

Przedszkolaki wykonały 4 zadania:

• CodeWeek pod lupą - rozwiązujemy logiczne zagadki

Podczas tego zadania dzieci szukały pary, aby utworzyć wspólny kod QR z postaci o danym stanie emocjonalnym (smutne, wesołe...), następnie odczytywały go z pomocą aplikacji QR DROID odkrywały poszczególne litery i cyfry, które układały w odpowienie okienka na kolorowych wydrukowanych budynkach, z których ozostał utwrzony napis: CODE WEEK 2022. Zadanie wymagało wykazania się spostrzegawczością i logicznym myśleniem.

• Kubki, wieże, latarki - szukamy 10 z Uczymy Dzieci Programować

W kodowaniu umiejętność współpracy jest bardzo ważna. Dzieci stanęły przed wyzwaniem zbudowania różnych kolorowych wież z kubeczków. Zanim to zrobiły musiały „odkodować” barwy elementów, z których zbudowały konstrukcję...a w tym zadaniu niezbędne były latarki.

• 10 na macie zakodowana z Uczymy Dzieci Programować

Na macie do kodowania wzór ukryty został pod postacią współrzędnych. Układały kolorowe kubki i baloniki na macie do kodowania w odpowiednie miejsce według podanych współrzędnych. Powstał obrazek nawiązujący do jubileuszowej, 10 edycji CodeWeek.

• 10 edycja CodeWeek...10 pomysłów na aplikacje z Uczymy Dzieci Programować

Na co dzień korzystamy z wielu aplikacji. Niektóre z nich pełnią funkcję użytkową, niektóre typowo rozrywkową. Część z nich wykorzystywana jest w pracy, część podczas nauki. Na zajęciu dzieci próbowały stworzyć 10 pomysłów na aplikacje, a następnie określić ich funkcje i zaprojektować dopasowane do nich ikonki.