Bohater Tygodnia - Stanisław - gr. VI "Pszczółki"

W grupie VI „Pszczółki” w roku szk. 2022/2023 od października realizowany jest program innowacyjny pod tytułem „BOHATER TYGODNIA”.

W pierwszym tygodniu października BOHATEREM TYGODNIA został STANISŁAW, który zabrał do domu książeczkę w celu jej uzupełnienia.

Przedszkolak umieszcza rysunki lub zdjęcia na tematy:
• NASZ BOHATER – OTO JA
• MOJA RODZINA
• KILKA WIADOMOŚCI O MNIE:
   – LUBIĘ BYĆ NAZYWANA(Y),
   – ULUBIONA POTRAWA,
   – ULUBIONA BAJKA,
   – ULUBIONY KOLEGA, KOLEŻANKA,
   – ULUBIONE ZAJĘCIE,
   – ULUBIONY KOLOR,
• ODCISK MOJEJ DŁONI,
• GDY DOROSNĘ TO BĘDĘ….

Bohater tygodnia to przywileje, m. in. przez cały tydzień będzie stał pierwszy w kolejce, będzie mógł przynieść swoje trzy ulubione zabawki (przedmioty), będą one przechowywane w kąciku bohatera (dzięki temu dziecko nauczy się nimi dzielić z rówieśnikami). W ciągu tego tygodnia nasz bohater będzie najważniejszą osobistością w grupie, a za pośrednictwem zdjęć i osobistych przedmiotów (zabawek, książek…) opowie coś o sobie. Co chcemy osiągnąć poprzez jego realizację?

A mianowicie:

• budowanie dobrej samooceny dzieci przez skupianie uwagi na ich umiejętnościach, sukcesach i mocnych stronach, podkreślanie ich wyjątkowości.
  • indywidualne traktowanie każdego dziecka: dzieci wyjaśniają swoje zwyczaje, swoją osobowość, styl życia, strukturę rodzinną, kulturę… i poznają swoich kolegów i koleżanki.
  • wzmacniane pozytywnej samooceny: pokazując wszystkim dzieciom z grupy, że są ważne, wysłuchamy z uwagą tego co je interesuje, poświęćmy im szczególną przestrzeń i czas, dzięki temu będą w centrum uwagi grupy.
  • nowatorstwo innowacji polega również na zaproponowaniu rodzicom innej formy systematycznej współpracy. Do bohatera tygodnia może przyjść z wizytą członek rodziny: może to być mama, tata, dziadek itp.

STANISŁAW przez cały tydzień przynosił zabawki i inne rzeczy, którymi starała się zainteresować dzieci, pokazać jak się nimi bawi – a dzieci z chęcią jego słuchały. Nasz BOHATER STANISŁAW w piątek usiadł przed dziećmi i opowiedział o sobie, pokazując swoją książeczkę BOHATERA TYGODNIA

Kolejnym wylosowanym BOHATEREM TYGODNIA został – TYMOTEUSZ, który otrzymał książeczkę do uzupełnienia do domu.