Proszę, przepraszam, dziękuję – znam i używam! – gr. II "Pszczółki"

Przedszkolaki z gr. II "Pszczółki" uczestniczą w projekcie pt. „Migam Ja Migasz Ty Miga cały Świat”, którego autorem i koordynatorem projektu jest Anna Taciak – nauczyciel Niepublicznego Przedszkola Leśna Polanka w Mechlinie, przy współpracy z dyrektorem przedszkola Paulina Fabisiak.

Wykonaliśmy drugie zadanie, którego celem była nauka używania zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam w określonych sytuacjach oraz pokazanie zwrotów w języku migowym oraz wdrażanie dzieci do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzenie w kulturę bycia wyrozumiałym.

W oparciu o program "Literkowo" dzieci szukały swojej wizytówki na krzesełku i zajmowały miejsca w "małym kinie". Następnie obejrzały klip filmu pt. "Proszę, dziękuję, przepraszam"  z serii "Świat Lolo" i poznały w jakich sytuacjach używamy "czarodziejskich" słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Dzieci wymieniały inne kulturalne słowa: dzień dobry, do widzenia i już wiedzą w jakich sytuacjach je zastosować. Dzieci poznały sposób pokazywania tych słów w języku migowym.

1.Gdy nie sięgam po zabawkę,
Wejść nie mogę na huśtawkę,
Taką radę Wam przynoszę,
Lolo mówi: Proszę

2. Gdy dostanę coś ładnego
Lub ktoś powie coś miłego
Wtedy dobrze się już czuję
Lolo mówi: Dziękuję

Ref: Trzy ważne słowa ogłaszam,
Oto zasada jest nasza

3. Gdy zepsuję z klocków domek
I posmutniał kumpel Tomek
Wtedy sprzeczkę tę wygaszam
Lolo mówi: Przepraszam.

4. Gdy nie sięgam po zabawkę,
Wejść nie mogę na huśtawkę,
Taką radę Wam przynoszę,
Lolo mówi: Proszę.

Uczyliśmy się refrenu piosenki:

Trzy ważne słowa ogłaszam,
Oto zasada jest nasza,
Proszę, dziękuję, przepraszam

• PROSZĘ – mówimy wtedy, kiedy kogoś o coś prosimy, ustępujemy miejsca lub komuś coś dajemy.
  • DZIĘKUJĘ – powinniśmy powiedzieć wtedy, kiedy dostajemy coś w prezencie, gdy wstajemy od stołu lub dziękujemy za wykonaną pracę.
  • PRZEPRASZAM - należy powiedzieć, gdy zrobiliśmy lub powiedzieliśmy komuś coś przykrego, gdy chcę przejść między osobami lub o coś zapytać.

W zabawie "Podaj dalej", dzieci stojąc w kręgu podawały sobie z rąk do rąk gumową piłeczkę używając słów: proszę i dziękuję. Bawiliśmy się również w zabawę pt. "Ciuchcia dla osób znających czarodziejskie słowa". Na koniec przedszkolaki zaprojektowały medal uśmiechu, który na rewersie miał sentencje "Kto się do przyjaciół śmieje, temu uśmiech nie rdzewieje".

Naszą naukę jezyka migowego uwieczniliśmy na filmie, dzieci uczyły się w domu również z rodzicmi. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą współpracę :-)