Już wiosna - gr. II "Pszczółki"

W minionym tygodniu dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać zwiastuny wiosny oraz zwracano uwagę na warunki potrzebne do wzrostu roślin. "Pszczółki" poznały i utrwalały nazwy wiosennych kwiatów oraz poznały cykl rozwojowy kwiatu, którego przedstawiły w pracy plastycznej.

Przedszkolaki utrwalały również nazwy pór roku, wzbogacały wiadomości przyrodnicze oraz doskonaliły umiejętność wypowiadania się. Podczas wykonywania prac plastycznych usprawniały motorykę małą oraz rozwijały umiejętnści plastyczne. W opaciu o metodę Doroty Dziamskiej "Edukacja przez ruch" dzieci wykonały pracę plastyczną pt. "Żabka w trawie" oraz doskonaliły umiejętność reagowania na sygnał.

W dalszym ciągu uczymy się rozpoznawać prawą i lewą rękę - zaznaczamy lewą rękę gumką. Podczas zajęć kształtujących umiejętność liczenia przedszkolaki liczyły klaśnięcia i tyle "much" (zakrętek) wkładały do stawu żółtego i pomarańczowego, a żabka-łakomczuszka zjadała z tego, w którym było więcej. Poznały zabawę dywanową pt. "Pszczółka", która latała od kwiatka do kwiatka i liczyła nasionka (uczestniczymy w projekcie "#20minutdlamatematyki").

Leci pszczółka bzy bzy bzy , bzy bzy bzy bzy, bzy bzy
dziś nasionka liczysz ty jeden dwa i trzy.

Podczas zajęć rytmicznych zachęcano do uważnego słuchania i poruszania się przy muzyce i do muzyki oraz kształtowano umiejętności reagowania na zmiany w muzyce. Dzieci poznały nową piosenkę pt. "Zielona wiosna"

Słowa i muzyka D. i K. Jagiełło
Ćwiczenia ortofoniczne na bazie piosenki

1. Nad brzegiem rzeki żabki siedziały
i coś do ucha sobie szeptały
Kum , kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum
Kum , kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum (bis)

2. Przyleciał bociek, usiadł na błocie
i do drugiego boćka klekoce
Kle, kle, kle, kle, kle ,kle, kle ,kle ,kle
Kle, kle, kle, kle, kle ,kle, kle ,kle (bis)

3. Wszystko usłyszał mały wróbelek
i przetłumaczył na ptasie trele
Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir
Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir.
Wiosna, wiosna, znów przyszła wiosna,
Wiosna, wiosna jest już wśród nas.

Uczymy dzieci zgodnej współpracy w grupie oraz stwarzamy okazje do zacieśniania więzi. Wiosny szukaliśmy też na placu zabaw... i znaleźliśmy małe pąki na gałązkach drzew :-)