"Dzień kolorowej skarpetki" - gr. II "Pszczółki"

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.

W naszej grupie Dzień Kolorowej Skarpetki obchodziliśmy 24 marca. Dzieci i panie w tym dniu założyły dwie niepasujące skarpetki, symbolizujące niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.

W tym roku grupa "Pszczółki" włączyła się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”. Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa były wesołe zabawy ze skarpetkami. Dzieci poprzez dotyk próbowały odgadnąć co się ukrywa w skarpetce, szukaliśmy skarpetki do pary, zwijaliśmy je w rulon oraz  uczyliśmy się przewracac skarpetkę z lewej na prawą stronę. Kolorowe skarpetki tańczyły również do skocznej muzyki,  sprawdzaliśmy również naszą spostrzegawczość, które skarpetki zamieniły się miejscami oraz która skarpetka się ukryła. "Pszczółki" wesoło bawiły się w kole ze śpiewem do piosenki "Mam skarpetkę kolorową". Był czas na kolorowanie, dzieci zostały projektantami i zaprojektowały wzory na skarpetce wg włąsnego pomysłu. Na koniec bawiliśmy się w "Zakodowane skarpetki".