Przedszkole Integracyjne w Namysłowie

Pszczółki świętują "Dzień Kropki"

Czym jest Dzień kropki?

To inicjatywa, mająca pobudzać kreatywność młodych ludzi i zachęcać ich do tworzenia. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury organizują więc 15 września takie działania, które pomagają dzieciom odkryć swoje talenty i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka.

Książka „The Dot” Petera H. Reynoldsa zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony na całym świecie. Historia opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, chodź może o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.

Przedszkolaki rozpoczęły obchody Dnia Kropki od poznania losów bohaterki książki w wersji bajki animowanej (zobacz: tutaj). Historia ta uświadomiła im, że każdy z nich ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś drzemią głęboko i czekają na ich odkrycie. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. W tym dniu nie zabrakło zabaw przełamujących nieśmiałość, wzmacniania wiary we własne siły i zadań, które pokazywały, że nie istnieją sytuację bez wyjścia. Wszystkim działaniom przyświecała oczywiście kropka.  

Dzieci samodzielnie przygotowały materiały do zabawy z kropkami i kreskami, powycinały i przygotowały maty. Do zabawy wykorzystaliśmy elementy kodu Morse’a, który polega na tym, że gwiżdżąc gwizdkiem dźwięki długie oznacza kreski, a krótkie to kropki, tzw. dyktando słuchowe - układały kod kresek i kropek słuchając dźwięków. Następnie otrzymały kropki, które należało pokolorować wg określonego rytmu. Kolejnym zadaniem była zabawa ruchowa "Dźwiękowy labirynt" oraz "Zapamiętaj ruchy me".  "Pszczółki" również okodowywały obrazki słuchając dźwięków długich i krótkich. Na koniec wykazały się inwencją twórczą malując farbami i bagietkami kropki.

Czasem wystarczy zacząć od kropki…