Nie jestem sam, BO PRZYJACIELA MAM - gr. VI "Pszczółki"

9 czerwca to Światowy Dzień Przyjaciela. Dla naszych Pszczółek to niezwykła okazja, aby przypomnieć sobie jak ważne jest mieć przyjaciół i dlaczego warto o nich dbać.

W dniu 13 czerwca 2023 r. przeprowadzono zajęcie, którego celem było kształtowanie postawy szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka, rozumienie znaczenia przyjaźni jako wartości w życiu człowieka oraz wdrażanie do uważnego słuchania utworu literackiego. Podczas zaproponowanych działań uświadomieno również dzieciom, że każdy jest inny, stwarzano okazję do zgodnej współpracy i wzajemnej pomocy, wzbogacano wiedzę na temat charakterystycznych cech prawdziwego przyjaciela oraz doskonaleno umiejętności słuchania, rozumienia i wypowiadania się na dany temat.

Jakie to były działania? Na początku dzieci uczestniczyły w zabawie integracyjnej pt. "Wyspy przyjaźni", gdzie uczyły się współpracy, a następnie odrysowywały kolegę i koleżankę na arkuszu szarego papieru oraz dorysowywały  im brakujące części ciała i garderoby, tworząc portret chłopca i dziewczynki. Gotową planszę zawieszono na tablicy, tłumacząc, że niezależnie, czy przyjacielem jest chłopiec, czy dziewczynka, musi on mieć odpowiednie cechy. Przedszkolaki zastanawiają się, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel i jak się zachowuje. Okreśłały cechy prawdziwego przyjaciela pod hasłem "Jaki powienien być przyjaciel?".

Kolejnym działaniem było wysłuchanie bajki "O małej Hance i zielonej plamce” i rozmowa inspirowana jej treścią. Była również zabawa ruchowa doskonaląca zwinność i współpracę pt. "Tunele przyjaźni", a na koniec dzieci przekształacały "Wesołe plamki" wycięte z kolorowego papieru. Zadaniem przedszkolaków było przyklejenie plamek na kartce i zamienienie ich w dowolny obiekt (zwierzę, roślina, owoc, budynek, pojazd itp.). Tak, aby zamieniły plamki w coś, co wszystkim dobrze się kojarzy, tak aby patrząc na dowolną plamkę, od razu komuś smutnemu poprawiał się humor. Pszczółki wspaniel wykonały zadanie!