Spotkania adaptacyjne dla dzieci 3-letnich i ich rodziców

Proces adaptacji do nowego środowiska, jakim jest przedszkole, stanowi niezwykle ważny i przełomowy moment, zarówno dla dziecka, jak i całej rodziny.

Naszym priorytetem w przedszkolu jest to, aby każde dziecko czuło się w nim dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Wiemy jednak, że wszystko w przedszkolu na początku jest dla dzieci obce. Wraz z utratą ukochanej osoby, dzieci odczuwają niepokój i strach. Nieprzyjemne uczucia pojawiają się również, gdy rodzice są rozdzieleni z dziećmi. Aby zapobiec tym wszystkim negatywnym przeżyciom, zarówno małego, i dorosłego człowieka, przy przekraczaniu progu przedszkola zorganizowaliśmy w 29 i 30 czerwca 2023 r. spotkania adaptacyjne dla naszych przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami. Celem tych spotkań jest, by dzieci w obecności rodziców poznały pomieszczenia przedszkolne, nauczycieli oraz uczestniczyły we wspólnych zabawach z rówieśnikami.

Dzieci bawiły się razem z rodzicami, poznawały swoje sale przedszkolne, ale także swoich kolegów i koleżanki, którzy rozpoczną od września wspólną przedszkolną przygodę. Grupa I przyjęła nazwę "Misie", natomiast gr. II będzie nazywała się "Motylki".

Zadania dla rodziców na wakacje

1. Jeżeli dziecko nie miało do tej pory kontaktu z rówieśnikami, trzeba to koniecznie nadrobić!
  2. Ustalmy w domu stały rytm dnia.
  3. Wprowadźmy do jadłospisu domowego urozmaicone potrawy (jeśli w domu dziecko czegoś nie je, to w przedszkolu też nie będzie tego jadło). Skończmy z rozdrabnianiem pokarmów.
  4. Nauczmy dziecko samodzielnie jeść, bo inaczej w przedszkolu będzie do nakarmienia 20 dzieci.
  5. Pozwólmy dziecku chodzić i biegać. Nie nośmy już „naszego maleństwa” na rękach.
  6. Ćwiczmy z dzieckiem samoobsługę. Nauczmy dziecko samodzielnie korzystać z toalety. Zrezygnujmy już z nocnika. Odzwyczajmy je od pampersów.
  7. Zacznijmy od zaraz, ale nie mówmy dzieciom, że to z powodu pójścia do przedszkola!

Czego rodzice nie powinni robić?

1. Straszyć dziecka przedszkolem!
  2. Okazywać zdenerwowanie lub żalu z powodu pójścia dziecka do przedszkola.
  3. Reagować zirytowaniem na płacz i smutek dziecka rano po obudzeniu lub przed wejściem do sali.
  4. Budzić dziecko na tak zwaną ostatnią chwilę. Odprowadzać dziecko do przedszkola w pośpiechu, ponieważ powoduje to niewłaściwe emocje.
  5. Przeciągać pożegnania w szatni, ale też bez zbędnego pośpiechu. Nie znikać bez pożegnania!
  6. Mówić nieprawdy, np. odbierzemy Cię przed leżakowaniem.
  7. Ulegać we wszystkim dziecku i pozwalać decydować o wielu sprawach.
  8. Wnosić dziecka na rękach, należy wprowadzać za rękę.
  9. Zabierać dziecko do domu jeżeli płacze - za drugim razem będzie jeszcze trudniej.
  10. Zaglądać do sali po pożegnaniu, aby sprawdzić, czy dziecko się bawi.
  11. Pozostawać z dzieckiem w sali na dłużej, gdyż innym dzieciom będzie przykro. One też tęsknią za rodzicami.
  12. Wymuszać na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało jak było w przedszkolu.
  13. Rozmawiać przy dziecku o jego adaptacji do warunków przedszkolnych, jeżeli nie może ono się do nich przystosować.
  14. Obiecywać : „Jak pójdziesz do przedszkola to dostaniesz prezent.”

Co rodzice powinni?

1. Budzić dziecko rano z uśmiechem, niezależnie od naszego złego humoru. Być spokojni, konsekwentni i zdecydowani (nasz niepokój może udzielić się dziecku).
  2. Pomóc dziecku rozebrać się w szatni i przypilnować, żeby weszło do sali.
  3. Pożegnać się z dzieckiem w szatni, szybko, bez smutnych min, bez łez i współczucia.
  4. Pokonywać jeśli to możliwe drogę do przedszkola z dzieckiem, które chętnie chodzi do przedszkola.
  5. Dać dziecku do kieszonki z nasze zdjęcie lub ukochaną maskotkę, która pomoże przetrwać rozłąkę z rodzicami.
  6. Ustalić, które z rodziców odprowadza dziecko do przedszkola – jeśli mniej płacze przy Tacie - niech robi to Tata.
  7. Chwalić dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenie sobie w każdej sytuacji.
  8. Powiedzieć dziecku, kto przyjdzie po nie i koniecznie przyjść punktualnie.
  9. Wręczyć dziecku mały prezent z okazji pójścia do przedszkola.
  10. Przekonać siebie samych, że przedszkole to dobre miejsce dla ich dziecka.
  11. Przekazać ważne informacje na temat dziecka - co lubi, czego nie lubi, czy ma alergię, jakie są jego przyzwyczajenia, itp.

/źródło: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/adaptacja-w-przedszkolu-rady-dla-rodzicow/