Wigilia w gr. V „Piraci”

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w domach jak i w naszej „przedszkolnej rodzinie”.

W naszym przedszkolu dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne i chętnie aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby choinkowe, łańcuchy, które potem zawieszają na przedszkolnych choinkach. Dzieci z gr. V „Piraci” poznały także potrawę wigilijną – kutię, którą samodzielnie przygotowały, a następnie zajadały.

Nadszedł czas obiadu i wszyscy zasiedli przy odświętnie nakrytych stołach. Panie złożyły dzieciom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia, wszyscy podzielili się opłatkiem a następnie wspólnie zjedli tradycyjny barszczyk.  Atmosfera tego dnia była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje przedszkolaków tylko podkreślały rangę tego ważnego dnia.

Kultywowanie takich tradycji jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś one zastąpią nas – dorosłych w przekazywaniu tej tradycji, do której jesteśmy bardzo przywiązani i co stanowi dla nas niezaprzeczalną wartość.