„PANI JESIEŃ” – gr. II „Pszczółki”

W minionym tygodniu dzieci rozpoznawały i nazywały oznaki jesieni. Wykonały m.in. pracę plastyczno-techniczną pt. "Chmurka", gdzie uczyły się ciąć nożyczkami oraz przeliczać do 4. Obserwowały powstawanie kropel wody na pokryce. Wykonały ćwiczenie pt. "Krople deszczu", polegające na kategoryzowaniu - układały od lewej strony: od największej do najmniejszej kropli oraz od najmniejszej do największej.

Przedszkolaki bawiły się kolorowymi liśćmi układając sekwencje oraz kontynuując rytmy. "Pszczółki" były również na spacerze w pobliskim parku, gdzie obserwowały otaczajacą przyrodę oraz zbierały jesienne dary (liście, żołędzie). Podczas zajęć z rytmiki dzieci poznały nową piosenkę pt. "Jesienny deszcz" oraz  podczas ćwiczeń słuchowo-ruchowych utrwalały dźwięki wysoie i niskie oraz prawidłową reakcję na sygnał muzyczny. Utrwalały taniec w parach do piosenki pt. "Taniec Misia z Pajacykiem".

Piosenka "Jesienny deszcz"

1. Deszczyk pada kap, kap, kap.
Jesień w sadach kap, kap, kap.
Weź kalosze chlap, chlap, chlap
i chodź ze mną człap, człap, człap.

Ref: Bo jesień to taka pora roku,
choć deszczu, deszczu jest za wiele,
to wcale smutno być nie musi,
w kaloszach jest weselej.

2. Deszczyk pada kap, kap, kap.
Wietrzyk wieje mocno tak.
Z parasolem szybko tak
po kałużach chlap, chlap, chlap.

Taniec do piosenki "Taniec Misia z Pajacykiem"

1. Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dziś.
Skaczą sobie dookoła
bo poleczka to wesoła.

2.Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dziś
Klaszczą w rączki w rytm muzyki,
tak jak lubią pajacyki.

3.Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dzis.
Tupią nóżki, raz i dwa,
a orkiestra pięknie gra.

Podczas zajęć plastyczno-technicznych pt. "Gdzie mieszka wiewiórka", dzieci uczyły się drzeć bibułę - naklejajac kawałki na  ogon wiewiórki oraz mieszając dwa kolory farby plakatowej: czerwony i żółty, otrzymały kolor pomarańczowy - malowały korpus wiewiórki. Przedszkolaki w zabawie pt. "Dywan jesienny" poznały liście o różnych kształtach oraz nazywały drzewa z których pochodzą.

W ramach programu innowacyjnego pt. "Zakoduj swoją przyszłość", dzieci w zabawie "Przez park, las i ogród idzie Pani Jesień" segregowały grafiki i odnajdywały te, które kojarzą się z jesienią. Następnie dzieci grupowały pozostałe grafiki przypisując je do odpowiednich pór roku, w kolejnym kroku dzieci uładały jesienne sudoku.

Realizując projekt "#20minutdlamatematyki", dzieci codziennie w ranku liczą, przeliczają i porównują: klocki, kasztany.

Podczas realizacji programu pt. "Literkowo", dzieci  w zabaiwe nt. "Lista obecności" codzienie zaznaczają swoją obecność wyszukując wizytówkę ze swoim imieniem.