Przygoda z Internetem - warsztaty z rodzicami - gr. I "Misie"

W dniu 7 marca 2024 roku odbyły się warsztaty z Rodzicami i dziećmi z gr. I "Misie" w związku z poznaniem podstawowych zasad korzystania z komputera, a co za tym idzie również z Internetu.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się co to jest Internet, pokazali to bawiąc się przy piosence "Pająk" wg Batii Strauss oraz budują sieć internetową poprzez rzucanie kłębka wełny do siebie. Następnie omówiliśmy, do czego służy Internet, co takiego można robić korzystając z różnych urządzeń posiadających połączenie z Internetem. Dzieci i Rodzice odpowiadali, że można grać, oglądać  filmy, rozmawiać, robić zakupy, pracować, itp.  Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny. Podczas zabawy w kalambury, rodzice wraz z dziećmi zadawali zagadkę pozostałym uczestnikom pokazując treść wylosowanego obrazka, a pozostali mieli odgadnąć, jak korzystają z Internetu. Drużyna, która zdobywała najwięcej punktów/klocków za prawidłową odpowiedź wygrywała.

Korzystając z Internetu można ćwiczyć, uprawiać gimnastykę, dlatego aby się trochę rozruszać uczestnicy zostali zaproszeni do zabawy ruchowej z Turbo Stefanem: https://www.youtube.com/watch?v=-ebCqf31psA

Kolejne zadanie polegało na obejrzeniu krótkiego filmu na temat bezpiecznego korzystania z Internetu: Sieciaki.pl – Zasady bezpiecznego korzystania z internetu: Korzystaj z umiarem z internetu

Dzieci i rodzice dowiedzieli się, że komputer i Internet mogą być niebezpieczne dla dziecka, gdyż można się uzależnić, czyli tak przyzwyczaić do gier czy filmów, że nie chce się już robić nic innego. Aby tego uniknąć należy stosować zasady bezpiecznego korzystania z komputera/internetu:

• Zawsze pytać rodziców o pozwolenie na korzystanie z Internetu i granie w gry czy oglądanie bajek.
  • Grać/oglądać bajki zawsze wtedy, gdy rodzice są w pobliżu.
  • Grać/ oglądać bajki tylko tyle, na ile pozwolą rodzice (w ciągu dnia max do 30 min).
  • Wyłączać grę/bajkę, gdy czas na zabawę mija.
  • Wymyślić sobie inne fajne zabawy.
  • Przed zaśnięciem wyłączyć komputer (co najmniej na godzinę przed snem), posłuchać bajek lub kołysanek dla dzieci, najlepiej wspólnie spędzić czas z rodzicami podczas czytania bajek.

Rodzice otrzymali obrazki, aby w domu stworzyć wraz z dziećmi ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU/KOMPUTERA.

Dzieci bawiły się również z Rodzicami w pająka i muchy. Było bardzo wesoło. Na koniec kolorowaliśmy na wielkim ekranie korzystając z kolorowanki na tablicy multimedialnej, która bardzo się dzieciom podobała, bo wystarczyło tylko wybrać kolor i dotknąć paluszkiem.

Na koniec uczestnicy pokazali kciukiem w do góry, że wspólne warsztaty bardzo im się podobały. Dziękujemy za udział RODZICOM I DZIECIOM. Mamy nadzieję, że poznane zasady zagoszczą w Waszych domach :-)